לאגים וניתוקים בעת חיבור שני מחשבים לראוטר של הוט

אינטרנט, מהירות, סיבים, fiber, ספקים, בעיות בשירות
idnile
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

Re: לאגים וניתוקים בעת חיבור שני מחשבים לראוטר של הוט

הודעה שלא נקראה #16 

תודה על העזרה.

רק להבהיר - את הבדיקות עשיתי על אינטרנט 200\5 של הוט והוטנט עם הוטבוקס 1 אחרי שהתייאשתי מהאינטרנט 10/2 של סלקום ע"ג תשתית בזק.

זה נכון לגבי הפינגים בעומס - הפינג בין שני המחשבים רציף וקטן מ1 גם תוך כדי שימוש עצבני בטורנט.
שמתי לב שאם אני משתמש באחד המחשבים כדי להעלות\להוריד בשרת (לדוגמא להוריד מהסטים ב 200Mbps או להעלות משהו לonedrive ב 5Mbps), אז שאר המחשבים ברשת לא חנוקים, ואם אני מפעיל speed test במחשב אחר, הוא יציג מהירות הורדה של יותר מ100Mbps, כאשר מהירות ההורדה\העלאה במחשב הראשון תרד כדי 'לפחות רוחב פס'.

אם נטישת הציוד של ספק האינרנט ומעבר לראוטר פרטי יכול לעזור אז אני יותר מאשמח להמלצה לראוטר. הER-X נראה ממש מגניב, אבל אם אני מחליף את הראוטר של הספק צריך משהו עם WIFI.

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 327 פעמים
קיבל תודות: 743 פעמים

הודעה שלא נקראה #17 

14/01/2021 16:57  
idnile כתב:
אם נטישת הציוד של ספק האינרנט ומעבר לראוטר פרטי יכול לעזור אז אני יותר מאשמח להמלצה לראוטר. הER-X נראה ממש מגניב, אבל אם אני מחליף את הראוטר של הספק צריך משהו עם WIFI.
...
הרעיון ב-ER-X הוא להפריד את ה-APs, אתה יכול לקחת APs שלהם מסדרת ה-unifi או APs עסקיים של חברה אחרת או להשתמש בכל פתרון wifi ביתי שתומך בצורה טובה בתצורה של AP בלבד. יש לזה הרבה יתרונות כולל האפשרות להפריד את המיקום של הראוטר הראשי מהמיקום של ה-AP (שבחלק מהמקרים יהיה יותר משמעותי ובחלק לא רלוונטי אבל גמישות זה כרגיל דבר חיובי).

אופציות אחרת היא לקחת פתרון mesh ביתי, שיתן לך פתרון פשוט וקל. אופציה נוספת היא לקחת ראוטר ביתי "רגיל" לפי הדרישות והתקציב. היום גם יש חפיפה מסויימת ואפילו ראוטר זול כמו ה-AX3 יכול לשמש גם כפתרון mesh. יש הרבה מאד אופציות בטווחי מחירים שונים ועם תכונות ו"חוויות שימוש" שונות. לפחות מנקודת המבט שלי אין ציוד אחד שמתאים לכולם. ה-AX3 שהזכרתי לעיל מאד פופלרי כרגע והרבה מרוצים ממנו:
https://htmag.co.il/phpbb/viewtopic.php?f=62&t=345150

idnile
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

הודעה שלא נקראה #18 

לא חשבתי על זה ככה, אבל בכל מקרה אפשר 'להזיז' את הראוטר או את ההתקן שמשדר WIFI במשיכת כבל אחת. בעצם ההבדל היחיד בין מיקון מחדש של ראוטר שמשדר WIFI לבין AP הוא נקודת חשמל בהנחה שכל הציוד תומך POE.

בכל מקרה הER-X נראה לי פחות אינטואיטיבי לשימוש, מה גם שראיתי שהוא יכול לספק רוחב פס של עד 300Mbps (תקן אותי אם אני טועה). אני מעדיף משהו שאפשר להגדיר פעם אחת די בקלות ואז לשכוח ממנו. מצד שני, וזאת אחת הסיבות המרכזיות שלא קניתי ראוטר צד ג' עד היום, אני קצת מפחד להכניס מוצר סיני שיש לו גישה מלאה לרשת הפנימית של הבית, והוא גם הfirewall. זה קצת כמו לתת לחתול לשמור על כל המידע שלך.

הmesh נראה לי יקר מידי בשביל התמורה שכן בערך חצי מהמכשירים,שהם המכשירים שצריכים הכי הרבה רוחב פס, בכלל לא תומכים בWIFI

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

הודעה שלא נקראה #19 

17/01/2021 14:28  
idnile כתב:
בכל מקרה הER-X נראה לי פחות אינטואיטיבי לשימוש, מה גם שראיתי שהוא יכול לספק רוחב פס של עד 300Mbps (תקן אותי אם אני טועה). אני מעדיף משהו שאפשר להגדיר פעם אחת די בקלות ואז לשכוח ממנו.
...
אני לא בטוח עד כמה המסקנה הסופית שלך אמורה להשתנות, אני בהחלט מסכים ה-ER-X הוא לא ציוד לכל אחד, אבל בכל זאת אנסה לתקן אותך:

1. "יכול לספק רוחב פס של עד 300Mbps", פשוט לא נכון. כל עוד שהאצת החומרה מופעלת אתה יכול להגיע ל-1 גיגה. באופן יותר מדיוק, יכולת הניתוב הכוללת שלו, שבהנחה שאין VLANs או מספר רשתות מקומיות מדובר רק על ה-upload+download מול האינטרנט, מוגבלת ל-1 גיגה בסה"כ. המגבלה הזאת נובעת בגלל חיבור של 1 גיגה בין ה-switch הפנימי לרכיב הפנימי של הראוטר ולכן לדעתי תמצא אותה בפועל ברב הראוטרים הביתיים (או לפחות ביותר זולים). בפועל לא תרגיש את זה גם בחיבור סיב של 1000/100, כן אפשר להרגיש אותה בניתוב בין מספר רשתות מקומיות מפורדות בקצבים גבוהים ולשימוש כזה מומלץ דגם יותר יקר (לדוגמא ER-4 או ER-12).

2. "מעדיף משהו שאפשר להגדיר פעם אחת די בקלות ואז לשכוח ממנו", מבחינתי ה-ER-X הרבה יותר קרוב לזה מאשר ציוד ביתי רגיל. לדוגמא אצל ההורים שלי אכלתי בזמנו לא מעט *** עם ראוטרים ביתיים איכותיים כיביכול שעשו כל פעם בעיה אחרת עד ששמתי להם ER-X (כבונוס אני יכול להכנס ל-CLI שלו מרחוק ולקנפג מה שאני רוצה ללא צורך בהשתלטות מרחוק). כמובן לגבי המילה "בקלות" במשפט הזה אפשר להתווכח, ראה המשך:

3. "הER-X נראה לי פחות אינטואיטיבי לשימוש", חלקית נכון אבל חשוב לחדד:

דבר ראשון מבחינת השימוש כמו גלישה וכו', ה-ER-X הרבה יותר "אינטואיטיבי" מציוד ביתי בגלל שהוא הרבה יותר אמין ופשוט עובד. אני מניח שדיברת על קונפיגורציה ולא שימוש כמו גלישה וכו', ובנושא הזה הוא יכול להיות שונה ותלוי מה אתה מנסה לעשות לדרוש עקומת לימוד:

הקונפיגורציה הבסיסית הינה להריץ wizard שאפילו יותר פשוט מחלק מהציודים הביתיים שנתקלתי (אתה צריך לבחור את האופציה להריץ את ה-wizard, כשבציוד ביתי כרגיל "ידחפו" לך את ה-wizard בעליה הראשונה). מעבר לזה, זה מאד תלוי מה אתה מנסה לעשות, חלק מהאופציות קיימות בממשק web וחלק זמינות רק דרך ה-CLI. הדברים היותר בסיסיים שיש בכל ראוטר ביתי פשוט יהיו בצורה נוחה בממשק web, כמו לדוגמא: לפתוח פורטים, הגדרות DHCP, לשנות את החיבור WAN ועוד הרבה (כולל גם דברים שלא תמצא בראוטר ביתי פשוט).

ככל שאתה מחפש להגדיר הגדרות יותר מתקדמות:

א. סביר שתצטרך ו/או תרצה להשתמש ב-CLI (ממש לא חיסרון אבל דורש להתרגל). אישית אחרי שהתרגלתי ל-CLI קשה לי להבין איך אפשר לקנפג ראוטר ללא CLI. ה-CLI נותן לי בקלות ובמהירות להעיף ולהחזיר הגדרות, או להעתיק הגדרות מראוטר א' לראוטר ב' (כולל שינויים קטנים בצורה מבוקרת), דבר שבממשק גרפי צריך לעשות הכל ידנית ועם מספיק הגדרות תמיד יהיו גם טעויות. זה פשוט עניין של הרגל וממשק גרפי הוא לא כלי מתאים להגדרות "רציניות". ראה גם את השירשור הזה (שם לב שחלק מהדברים שם לפחות חלקית אפשר לעשות גם דרך הממשק web).

ב. בשביל דברים מספיק מסובכים, ללא קשר לציוד ולממשק שאתה משתמש תצטרך לשלוט טוב ברקע הרלוונטי ברשתות ובמה ואיך בדיוק הראוטר צריך לעשות בשביל הקונפיגורציה הזאת. בראוטר ביתי פשוט אין הגדרות ברמה הזאת, ובראוטרים ביתיים מספיק מתקדמים אולי יהיו הגדרות "voodoo" שאתה מסמן V והוא עושה לך מלא הגדרות מאחורי הקלעים. כאן תצטרך להשלים את הרגע הרלוונטי ולהבין יחסית טוב מה עושה הראוטר ואיך. זאת מבחינתי עקומות הלימוד היותר גדולה בשימוש בציוד כזה.

דברים כמו כל מיני אופטימיזציות בלחיצת כפתור שנגיד ראוטרי גיימינג יעשו לך לא תמצא כאן ותצטרך להבין בדיוק מה אתה רוצה לעשות (שזה חיסרון אם אתה מחפש משהו לסמן V ולקוות לטובה ויתרון אם אתה רוצה פתרון שיעבוד טוב ומותאם לצרכים שלך). גם דברים שלא באמת קשורים לראוטר אבל קיימים בחלק מהראוטרים הביתיים כמו הגדרת שרת מדיה מול דיסק חיצוני שמחובר ב-usb לראוטר לא תמצא כאן. עד כמה שידוע לי גם אי אפשר להגדיר בו חייגן L2TP.

idnile
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

הודעה שלא נקראה #20 

@ERAN405אכן ראיתי הדגמה ללא האצת חומרה ובגלל זה המהירות הייתה רק 300.
למרות שיש לי טראומה מהצבא מקנפוג ושינוי הגדרות דרך חלון פקודות, שכנעת אותי שהER-X עדיף גם אם בעתיד ארצה להקים רשת VLAN.
עם זאת, הסתכלתי על המחיר שלו בתוספת AP, ומדובר על פי כמה מפתרון של ראוטר ביתי. אומרים שהוא ראוטר זול, אבל זה כנראה בהשוואה לראוטרים עסקיים.

לא התייחסת למה שרשמתי על הראוטרים הסינים

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

הודעה שלא נקראה #21 

19/01/2021 19:23  
idnile כתב:
הסתכלתי על המחיר שלו בתוספת AP, ומדובר על פי כמה מפתרון של ראוטר ביתי. אומרים שהוא ראוטר זול, אבל ....

לא התייחסת למה שרשמתי על הראוטרים הסינים
...
אני לא ממש מבין, הראוטר עולה כ-224 ש"ח ב-senetic ונותן תמורה מצויינת למחיר לדעתי. הוא בהחלט לא זול באותו רמה של ציוד כמו לדוגמא ה-AX3 שבאותו המחיר בערך אתה מקבל גם ראוטר וגם AP. לגבי הוספת AP זה סיפור נוסף ובלתי תלוי. שם לב שאתה תמיד יכול לקחת ציוד כמו ה-AX3 או כל פתרון ביתי אחר שתומך בתצורה של AP בלבד ולהשתמש בו ביחד עם ה-ER-X (אישית עד היום אני עדיין עם ראוטר ישן של linksys שמריץ dd-wrt כ-AP, פשוט בגלל שזה עובד מספיק טוב לצרכים המאד מוגבלים שלי מבחינת הרשת האלחוטית).

כך בחשבון שאם בעתיד תרצה להפריד רשתות אלחוטיות, כלומר שיהיו מספר רשתות אלחוטיות שמשויכות ל-VLANים שונים עם הגבלות שונות, אני לפחות לא מכיר פתרונות ביתיים שתומכים בזה. אפשר ללכת לכיוון של ציוד ביתי שתומך בקושחות צד שלישי כמו openwrt וכנראה אפילו merlin. אישית כבר הייתי מעדיף ציוד עסקי שתומך בצורה רשמית בתכונות האלה. האם המחיר שלו יקר או זול זה תלוי בדיוק איזה ציוד אתה בוחר. אם לדוגמא אתה לוקח יחידה בודדת של ה-6Lite ביחד עם ה-ER-X המחיר הכולל יוצא כ-600 ש"ח. אני לא יודע לאיזה ציוד ביתי אתה משווה שהוא יוצא "פי כמה" ממנו.

אם אתה כן שוקל בחיוב את סדרת ה-unifi של ubiquiti שם לב ל"מוזריות" שלהם כמו זה שצריך לקנפג אותם דרך ה-controller שלהם (יש גם מצב standalone אבל למיטב הבנתי הקונפיגורציה שלו די מוגבלת). בנוסף לב שם לב שרב הדגמים שלהם מתוכננים להתקנה על התקרה אז כדאי לחשוב האם הם מתאימים לנקודה שבה אתה רוצה להתקין אותם (לכיוון "האחורי", זה שכיביכול אמור להיות לכיוון התקרה למיטב הבנתי יש כיסוי מאד מוגבל).

לגבי הראוטרים הסינים אין לי מושג. אישית אני פחות מתלהב מהם אבל אני מודה שהם נותנים תמורה מצויינת למחיר, הכל שאלה מה הצרכים שלך ולמה אתה מצפה. לגבי הנושאים של אבטחה אין לי מושג, אני לא חושב שיש פרצות ידועות אבל באופן כללי הייתי סומך יותר על האבטחה של ציוד עסקי מעל ציוד ביתי איכותי מעל ציוד סיני זול. אם באמת חשוב לך הנושא של אבטחה עדיף בכלל משהו כמו pfsense (שם המחירים "קצת" יותר גבוהים יחסית, במיוחד אם אתה רוצה להגיע לקצב גבוה).

שלח תגובה

חזור אל “אינטרנט - ספקים, תשתית, fiber”